Minu esimene klaaspärlimäng!

IMG_4873Igal aastal tahaks ikka omandada käsitöövaldkonnas mõne uue teadmise ja oskuse. Sel aastal on huviks klaas-täpsemini siis pärlid. Mõte on tegelikult apeas keerelnud juba mõnda aega aga pole nagu asjaks läinud. Ikka olen muinasturgudel näinud kuidas pärlid sünnivad-seda on alati väga põnev jälgida. Sel aastal, just nüüd, aga langes kuidagi võimalus ise sülle ja ma ei saanud jätte seda kasutamata. Olen Ribes Vikingkeskuses 10 päeva ja mu muinas kauplemistelk on kohe pärlite tegemise telgi kõrval. Esialgu käisin niisama uudistamas siis aga küsisin luba ka ise proovida midagi teha, Nüüd olengi siis kolm päeva saanud veidi proovida. Aega selleks pole mul palju kuna võimalus on vaid sel ajal kui on keskus avatud so kella 10-15.30ni. Samal ajal tahaks ka ise oma kraamiga kaubelda so tuleb vaadata aegu nii, et sobiks mulle ja ka telgirahvale endile.
Esimesel päeval tegin ühe pärli, eile kaks ja täna 4. Kuidas see oligi, et süües kasvab isu. Ma ise vist nokitseks seal hulka kauem kui võimalust oleks.
Esimese päeva sinakashall pärl läks katki aga tundub, et mitte minu süül vaid tänu sellele, et sai jahtudes liiga palju äkilist kuuma, mis tuli ahjust. Oli palju lastegruppe tol päeval ja need sattusid lõõtsaga hoogu-ikka äge ju vaadata kui ahjust tuld välja purskab. Seega minu pärli all olevad pärlid sulasid üles ja minu oma siis omakorda nende külge-pragu tuli ka. Teise päeva töödega läks paremini ning sinine ja punane pärl on küll veidi lopergused aga siiski säänsed, et saab panna kee külge küll. Täna tegin siis 4 tk. Valge, kollase, punase ja sinise-eks homme näeb kuidas nendega läks.
Kuidas see kõik siis käib? Tuleb olla kiire ja samal ajal rahulik ja täpne. Siin telgis on savist ahi mille sisse siis lõõtsade abil pumbatakse õhku mis paneb söed hõõguma ja annab kuuma. So üks inimene istub lõõtsade taga selleks, et teine saaks teha pärlit. Enne iga pärlitegu tuleb veidi sütt panna juurde. Hea oleks ahjus jälgida leeki-sinise kumaga leek on kõige kõrgema temperatuuriga so sobib klaasisulatustööks kõige paremini. Ahi siin on praguline ja viskab aegajalt ka leeki ja sädemeid välja. Reedel tehakse uus ahi. Pärlit tehes tuleb siis kõikaeg vaadata mis seal ahjus sünnib- natu on hämar ka so höste pole näha. Vahest ei oska ka veel õigesti vaadata ega töövahendeidki õigesti käes hoida nii, et oleks mugav ja kindel ja kuidagi parem nähtavus. Alguses ikka natu koba. Klaas on siin korvikestes ristülikukujuliste tükkidena. Kõigepealt tuleb ajada kuumaks varras siis kinnitada sinna klaasikuubik ja kui see kuubik ahjus sulama hakkab siis võtta teine varras ja keerata sulav iiriskommi venimist meenutav klaas ümber teise varda. Edasi tuleb keerutada, et klaas kõikjale ühtlaselt valguks juhul kui pole õnnestunud kohe ilusasti ühtlaselt keerutada klaasi ümber varda. Olen seni teinud vaid ühe värviga aga uuel nädalal tahaks proovida ka mitmevärvilise klaasi tegu. Vaatan tiba videosid ja katsun saada aimu ning palun meistritel ka omale näidata.
Siin Ribe viking keskuses on kool kus õpib aastas u 40 noort. Tegu siis nendega kes peale tavakooli lõppu täpselt ei tea kuhu nad edasi tahavad õppima minna vai mida teha so saavad siin natu proovida kätt käsitööga ja võtta aja maha. Need samad noored siin siis mulle pärlite tegu õpetavadki-on minut vast 10 ja enam aastat nooremad. Siin keskuses nad saavad õppida ka muid käsitöövõtteid nt keraamikat, ehistööd jmt. Iseenesest jube kaval nüke kuna nii on keskusel kõikaeg ka vabatahtlikud ja töölised olemas, et seda suurt kompleksi hooldada st siin suur maatükk aga ka palju loomi ja linde.
Pärlite tegemisega loodan jätkata ka Eestis-kuna ise teen metallist ehteid siis oleks tegelikult ju tore lükkida enda tehtud ripatseid oma tehtud pärlitega keede otsa+ arvutud võimalused kõrvarõngasteks. Klaaspärlite tegemine on selline mõnus rahulik nokitsemine ja tulemust näeb loetud minutite pärast. Loomulikult peavad pärlid aeglaselt jahtuma st kohe midagi kaela panna ei saa-kiire jahutamise korral läheb klaasmuna lihtsalt katki.
Kunagi aastaid tagasi ma soetasin omale hiiglama paksu raamatu klaaspärlite ajaloost-usun, et nüüd millagi koju jõudes ma lehitsen seda raamatut hoopis uue pilguga.
Hetkel teen omale ka üht kilpkonnsõlgedega ehet –on tore kui sinna õnnestub lükkida ka veidi enda tehtud pärleid-hetkel just üks keekord ongi puudu.
Siit fotovalikust siis näeb nii mu esimesi väljatulnud pärleid ( punane ja sinine) kui ka veidi tööriistu ja materjale).
IMG_4862

IMG_4863

IMG_4864

IMG_4865

IMG_4866

IMG_4867

IMG_4868

IMG_4869

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: